top of page

גישור גירושין

גישור גירושין זו הדרך הטובה ביותר עבור הורים לילדים שרוצים להתגרש תוך מינימום פגיעה בילדים, בזמן קצר יחסית, בעלות נמוכה מהחלופות המשפטיות ובעיקר- באופן ישיר, תוך ניהול שיח צרכים ורצונות ישיר בין ההורים המביא לגיבוש הסכמות.

בתהליך ממוקד ויעיל, נסקור את כל התחומים להתייחסות עקב השינוי במשפחה תוך שמירה על נייטרליות, הדדיות וכבוד כערכים מובילים.

בסיום התהליך, תצאו עם הסכם גירושין אותו ניתן לתקף בבימ״ש לקבלת תוקף של פס״ד. 

כיועצת משפחתית מוסמכת ומגשרת גירושין, אני מביאה עימי לחדר הגישור את כלי הייעוץ הפרטניים והרגשיים בהם אני משתמשת בליווי למשפחות, את הראייה המערכתית והמשפחתית ואת המיקוד בילד ורווחתו. אלו, בנוסף להתייחסות לאלמנטים רגשיים שההורים עוברים בתהליך,מקדמים את הסיכוי להגיע להסכמות ומשפרים את יכולת ההורים לניהול הורות משותפת טובה ומוצלחת.

שאלות נפוצות

מה היתרונות של הליך הגישור על פני החלופות?

הליך הגישור מטבעו מטרתו להגיע להסכמות תוך קיומו של שיח צרכים ורצונות מקדם בין הצדדים עצמם ובתיווך צד ג׳ נייטרלי. מטרה זו מציבה את ההורים כמובילים ודומיננטיים בקבלת ההחלטות הנוגעות לחייהם. השליטה שלכם בהחלטות היא לכשעצמה מעלה ממדרגה ראשונה.

בנוסף, 
הישארות מחוץ לבית המשפט מגבירה את יכולתם של ההורים להגן על ילדיהם מפני סכסוכים וזה חשוב במיוחד כי מחקרים מראים שקונפליקט הורי הוא ההיבט המזיק ביותר של גירושין. אנחנו יודעים תמיד איך נכנסים להליך משפטי אבל לעולם לא כיצד נצא ממנו, מה נעבור בדרך ומה תהיה התוצאה עבור מי מהצדדים.

התהליך הממוקד בבית המשפט מחייב מסגרת של ניצחון-הפסד. אחד מכם יהיה "המנצח" והשני "מפסיד" וה"מפסיד" יחזור לבית המשפט, שוב ושוב, כדי לנסות להשיג "ניצחון". הדלת המסתובבת של בית המשפט תכלה את הזמן שלכם, את העצבים שלכם, את הנכסים הפיננסיים שלכם ועלולה לגרום לנזק ארוך טווח לילדיכם, להחלמתם, למערכות יחסים עתידיות, להצלחה בלימודים ולבריאות הנפשית. וזה גם לא טוב בשבילכם.

חשוב לציין כי 
תפקיד המגשר אינו לקבל את ההחלטה עבור מי מהצדדים אלא לאזן את רוח הדברים, לשקף אותם מהימנה, לנהל ולהוביל שיח מכבד, להציף ולהתייחס לנושאים לא מודעים ו/או לא מדוברים, להיות רגיש לצרכי כל צד ולשאוף להובלת הליך נייטרלי בו כל אחד מהצדדים ירגיש מיוצג, נראה ונשמע. זה אינו הליך משפטי אך יחד עם זאת, המגשר נדרש לחיסיון וסודיות.

יתרון נוסף של הליך הגישור הוא ההתייחסות בהסכם לדרכי ההתנהלות והתקשורת בין ההורים לאחר הגירושים וקביעת מנגנונים לקבלת החלטות ההורים בכל הנוגע לגידול הילדים, לרבות במקרים עתידיים של אי הסכמות. למרכיבים אלו משקל רב בהתנהלות הורית עתידית ששואפת לצמצם את רמות המתח והקונפליקט העלולות לגרום להחמרת הקשר בין ההורים ופנייה לצעדים משפטיים. 

מהי נקודת המוצא של גישור לגירושין?

אפילו ההורים בעלי הכוונות הטובות ביותר יכולים לפספס את החשיבות של הגנה על ילדיהם מפני הלחץ, הכאב והנזק של גירושין.
מובן לכל שהורים מתגרשים מוצפים ברגשות, לרוב חרדה ופחד מהעתיד. הרבה לא ידוע, חוסר וודאות וערעור על המציאות כפי שהכרנו עד היום. ה״חטיפה״ הרגשית הזו יכולה לגרום להורים להתמקד, שלא במודע או בכוונה, בצרכים שלהם, ולא בצרכים של הילדים.
למרבה המזל, הורים מסכימים לרוב על דבר אחד: הם אוהבים את ילדיהם ורוצים בטובתם ורווחתם.
הם רוצים את הטוב ביותר עבורם, גם אם הם לא מסכימים לגבי מה זה.
נקודת ההתחלה בגישור גירושין היא במקום שבו שניכם מסכימים - האהבה שלכם והדאגה שלכם לילדים.
זו נקודה מאוד אופטימית להתחיל בה והיא מנוף לקבלת הסכמות מאוד חשובות ומשמעותיות בהליך הגירושין.

באיזה שלב ניתן להגיע לגישור גירושין?

גישור גירושין פתוח לכל זוג החל מהרגע בו התקבלה ההחלטה על הפרידה ועד רגע לפני השלב בו הסכם הגירושים קיבל תוקף פס״ד. 
יחד עם זאת, למיקסום ההצלחה של הליך הגישור מומלץ להגיע למפגש ראשון עוד לפני שלב הגשה ליישוב סכסוכים. אם כבר הגשתם בקשה, עדיין עדיף בכל זאת להגיע לגישור רק יש לשים לב לתאריך הדיווח הנדרש ביחידת הסיוע. בהקשר זה חשוב לציין כי בני זוג שמגיעים להסכמות במסגרת הליך הגישור אינם נדרשים לעבור דרך יחידות הסיוע ויכולים לגשת באופן ישיר לשלב תיקוף ההסכם בביהמ״ש.

איך מתנהל תהליך הגישור?

ראשית חשוב להבהיר כי מטרת הגישור היא להגיע להסכמות בין בני הזוג על הנושאים המרכזיים לגביהם יש לקבל החלטות: הורות, מימון צרכי הילדים ורכוש. בסיומו של התהליך תצאו עם הסכם ובו מעוגנות כלל ההסכמות וההחלטות שהתקבלו בנושאים אלו.

הגישור מתקיים במתכונת של פגישות משותפות עם שני בני הזוג. במהלך הגישור ייתכנו פגישות נפרדות עם כל אחד מכם לפי הצורך שמטרתם לרוב היא להגיע להבנות עמוקות יותר של הצרכים והרצונות שלכם מתוך מטרה לקדם את התהליך. במפגש הגישור הראשון נערוך הכרות כללית ותחתמו על הסכם כניסה לגישור. תהליך הגישור נמשך לרוב בין 5-6 מפגשים אך בהחלט ייתכן כי משך התהליך יהיה ארוך או קצר יותר, זאת בהתאם לקצב התקדמות הזוג, הסוגיות העולות ומורכבות הנושאים הנידונים. הליך הגישור מתנהל בדרכי שיח פתוח ומכבד תוך שמירה על אוירה נעימה, רגישה ובטוחה עבור שני הצדדים. בנוסף מאופיין חדר הגישור באקלים מכיל ושאינו שיפוטי המאפשר לכל אחד מהצדדים לבטא בחופשיות את צרכיו ורצונותיו.

לקראת סיום התהליך אכין את טיוטת ההסכם אותו מומלץ לבדוק אצל עו״ד מטעמכם. במפגש האחרון, לאחר אישור ההסכם, נעבור על כל סעיפי ההסכם לוידוא הבנתכם כל סעיף וסעיף ותתבקשו לחתום עליו לאישורו הסופי. את ההסכם החתום עליכם לאשר בבימ״ש לקבלת תוקף של פסק דין, שיבדוק אף הוא את סעיפי ההסכם, הבנתכם את ההסכם וכי אין טעמים זרים בהחלטות שהתקבלו.

אישור ההסכם מאפשר לכם להמשיך לקבלת הגט ולהתחיל בחייכם החדשים בנפרד תוך ניהול ההורות שלכם בהתאם להסכמות. 

האם תהליך הגישור הוא מחייב?

כאמור, מטרת הגישור היא להביא להסכם מעוגן בהסכמות שהתקבלו על ידי בני הזוג באופן ישיר. הגישור אינו מחייב וכל אחד מהצדדים יכול בכל עת להחליט שהוא מעוניין להעביר את תהליך הגירושין לבית משפט לענייני משפחה/ בית דין רבני על ידי בקשה ליישוב סכסוכים. חשוב לציין כי מה שנאמר בחדר הגישור עד לשלב זה נשאר בחדר הגישור ולא יכול לשמש כראייה בהליך משפטי אזרחי.

מה עוד חשוב לדעת?

אחד מעקרונות הסכם הגירושים בהליך הגישור מתייחס למטרת העל הרחבה והכוללת והיא הבטחת עתידם של הילדים, שאיפה לאיכות חיים נאותה ויציבה עבורם ושמירת הקשר והמעורבות של כל הורה עם ילדיו. מטרתי היא שתסיימו את הגישור כשדאתם יודעים איך נראה עבורכם היום של אחרי, איך מתנהלת השגרה, ניהול כלכלת המשפחה והמחייה השוטפת. יציבות שכזו היא אינטרס הן שלי כמגשרת והן של הורים הבוחרים בגישור לכתיבת ההסכם. חשוב לציין כי כל סטייה מכך תשפיע על חיי הילדים באופן ישיר, בין אם בזמן הורה- ילד, ברווחתו הכלכלית והנפשית של ההורה, בסידור המגורים, במעורבות ההורה בחיי הילדים ועוד. לכן, מטרת העל- צמצום הפגיעה בילדים ושמירה עליהם- תהיה כל הזמן לנגד עיננו בדיונים חשובים אלו.בנוסף, חשוב לדעת כי תהליך הגישור מורכב משני חלקים: הליך הגישור עצמו והגעה להסכמות וכתיבת ההסכם הסופי. כל אחד משלבים אלו מתומחר בנפרד.

הגישור מתקיים בקליניקה בזכרון יעקב או רעננה 
לתיאום שיחת ייעוץ ראשונית לחץ כאן

ילדה מסתכלת למטה
bottom of page